top of page

Güneş Enerjisi Santali (GES)

Anahtar Teslim Proje ...

Fabrikanızın Çatısı veya GES İçin Uygun Arazi Dahil, Anahtar Teslim Güneş Enerjisi Santrali İçin Bizi Arayın.

Ara

FABRİKA VE ANTREPO AYDINLATMALARI İÇİN YÜKSEK PERFORMANSLI LED ÜRÜNLERÜlkelerin üretimlerinin niteliğini belirleyen noktalardan biri olan fabrikaların verimliliğinin artırılması günümüzde de önemini kaybetmeyen konulardan birisidir. Üretimin ve istihdamın başladığı yerler arasında olan fabrikaların ve üretilen ürünün uluslararası ticarete katılmadan önce bekletildiği son yer olan antrepoların fiziksel şartları ticaretin kalitesini ve hızını belirlemede etkilidir. Uluslararası ticarette etkin olan firmalar için, fabrikalar ve antrepo aydınlatma çalışmalarını da içeren lojistik donanımdan, teknolojik altyapının güçlendirilmesine kadar pek çok alanda yatırım yaparak güvenlik ve erişilebilirliği artırmak mümkün.

Şirketlerin büyüyen ticaret hacmine paralel olarak üretimlerini de artırmak için atılması gereken ilk adımlardan biri çalışanların üretkenliğini artırmaktır. Bunun için yapılması gerenler arasında iş güvenliğini ve iş yerinin fonksiyonelliğini sağlamak gelir. Üretim alanlarındaki otomasyon sistemlerine adapte olan endüstriyel - fabrika aydınlatma sistemleridir.

Bu sebeple kumaş, yapı, otomotiv ve sanayi malzemeleri gibi kolay bozulmayan malzemelerin yanı sıra hızlı bozulabilen ve özel koruma gerektiren kimyasallar, gıda ve tıbbi malzemeler gibi hassas üretim ve saklama koşulları gerektiren ürünlerin üretildiği ve saklandığı fabrika ve antrepolarda doğru aydınlatma elemanları kullanılması oldukça önemlidir.

FABRİKA AYDINLATMASI NASIL YAPILIR? İlk olarak, eğer uzun zaman boyunca ve sorunsuz bir kullanım sağlamak istiyorsanız aydınlatma tasarımını ve uygulamasını doğru kişilere teslim ettiğinizden emin olmalısınız. Alanında uzman mühendislerle ve mimarlarla çalışmak yatırımınızın uzun vadede işletmenize katma değer sağlaması anlamına gelecektir.

Fabrikaların ve antrepoların ihtiyaçlarının çeşitliliği nedeniyle maksimum verimliliği ve güvenli sağlamak için farklı aydınlatma tasarımları uygulamaya ihtiyacınız olabilir. Fabrika ve antrepo gibi yüksek tavanlı mekânlarda tercih edilen Osram LED’li Modül Yüksek Tavan Aydınlatma Armatürleri en çok kullanılan seçeneklerdir.

Fabrika aydınlatmalarında olması istenilen en önemli özellik verimliliği arttırmaktır ancak bazı ışık kaynağı türlerinin buna ulaşması çok zordur. Floresan gibi bir gaz deşarj lambası kullanıldığında çarpma meydana gelebilir. Akkor veya halojen ampuller filamanı ısıtmak için çok fazla enerji kullanıp, yan ürün olarak ışık yaydığından kullanılan enerjinin büyük kısmı boşa gider. Filamentli aydınlatmalar ise yüksek çalışma sıcaklığı nedeniyle daha ince geldiğinden kolayca söneceklerdir. Bu nedenle filamentli ampulleri birkaç ayda bir değiştirmeniz gerekir. Bu kadar pahalı ve zaman kaybettirici bir aydınlatma tasarımı yerine daha fonksiyonel ve verimli bir aydınlatma tasarımı size hem zaman kazandırır hem de yatırımınız boşa gitmemiş olur.

Peki, nasıl aydınlatma armatürleri seçmeniz gerektiğini nereden bileceksiniz?

Öncelikle fabrikalar üretim yeri olduğundan ve dikkat gerektiren eylemler yapılacağından net bir ışık kaynağına ihtiyacınız vardır. Işığı pürüzsüz biçimde yayan ve toz biriktirmeyen, gövdesinde statik elektrik üretmeyen ampuller kullanılması önemlidir. Armatürlerde ise en önemli hususlardan biri sızdırmazlık ve su geçirmezlik özelliğine sahip olmasıdır. Fabrikaların üretim bantlarından geçen ürünlerin çizik, doku, renk kusurlarının çıplak gözle aydınlatmanın yeterli olması önemlidir. Bu nedenle fabrikalar için yüksek CRI sahip, parlamayan LED aydınlatma armatürleri hayati önem taşır.


LED PROJEKTOR AYDINLATMA Fabrika aydınlatma uygulamalarında sızdırmazlık, darbe dayanımı ve elektriksel ölçüm raporları olan armatürleri kullanmanın önemine değinmiştik. Fabrika ve antrepo alanlarının yüksek tavan aydınlatma ihtiyacını karşılayan armatürlerin çeşitliliği, LED teknolojisinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün artıyor.

Yerden 50 metre yüksekliğe sahip çok geniş alanları bile aydınlatabilen ve %80'lere varan enerji tasarrufu sağlayabilen enerji tasarrufu sağlayan Philips LED’li yüksek tavan fabrika aydınlatma armatürleri ışık yayılım açıları itibariyle ışığı hedef noktaya yönlendirmeleri sayesinde verimliliği maksimum seviyeye taşıyor.


YÜKSEK ISIYA DAYANIKLI AYDINLATMA ELEMANLARI

Fabrika gibi yoğun ısı gerektiren veya antrepolar gibi çok düşük sıcaklıklarda saklama koşulları da sağlayabilen yerlerin aydınlatılmasında kullanılan aydınlatma elemanlarında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da yüksek ısı değişikliklerine dayanabilen malzemelerden üretilmiş olmalarıdır. Yüksek ortam sıcaklığı ayarı için, ışıkların içinde uygun bir ısı emicisinin bulunması gerekir, çünkü yüksek ısı zamanla aydınlatma elemanlarının zarar görmesine sebep olabilir. Buna engel olmak için genellikle yüksek aydınlatma verimliliğine sahip LED çipleri kullanılır.


DÜŞÜK ISIYA DAYANIKLI AYDINLATMA ELEMANLARI

Aydınlatma armatürlerinin tıpkı yüksek sıcaklığa olduğu gibi çok düşük sıcaklıklara karşı da dayanıklı olması gerekir. Covid-19 aşıları gibi -70 derecelere kadar varan çok düşük sıcaklıklarda bile saklanması gereken ürünlerin bulunduğu mekânların aydınlatılması oldukça zordur. Genellikle LED armatürler -40 derecelerdeki düşük sıcaklıklara kadar çalışabilir. Bu da dayanıklı malzemeden ve yüksek teknolojiyle üretilmiş LED armatürleri üretim tesislerindeki soğuk depolama ünitelerine uygulayabileceğimiz anlamına gelir.

Çok düşük sıcaklıktaki yerlerin, örneğin dondurulmuş gıda fabrikalarının aydınlatılmasında değinebileceğimiz bir diğer nokta bu alanların aydınlatılmasında keskin beyaz ışıklar yerine loş ışıkların kullanılmasıdır. Çünkü bu gibi alanlarda düşük ortam sıcaklığının korunmasına yardımcı olmak için, fazla ısı üretmeyen LED aydınlatma armatürleri akıllıca bir seçimdir. LED aydınlatma sistemlerinde enerji, metal halid ampullere kıyasla ısı enerjisine dönüştürüldüğünden, enerji tasarrufu sağlar ve sıcaklık artışına minimum düzeyde etki eder.


PARLAKLIK SEVİYESİNİ DOĞRU AYARLAMAK ÖNEMLİDİR Farklı kullanım alanlarına sahip bir fabrikayı nasıl düzgün bir şekilde aydınlatabilirsiniz? Elbette bunun bir standardı yok ama bazı detayları bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Fabrikaların özellikle ana çalışma alanı üretim hattı için yaklaşık 500 adet yüksek performanslı lüks gerekir. Eğer alanınız standart ölçülerin üzerindeyse veya üretim süreci hassas parçaların birleştirilmesini içeriyorsa bu sayı 600 ile 1000 arasında değişebilir. Yüksek verimli LED projektör sistemleri kullanarak parlaklığı doğru ayarlamak ve istenilen noktaları doğru biçimde aydınlatabilmek mümkündür.


BAKIM GEREKTİRMEYEN UZUN ÖMÜRLÜ ÜRÜN KULLANIMI

İşletmeler için en önemli faktörlerden biri aydınlatma elemanlarının bakım maliyetidir. Geleneksel aydınlatma armatürlerinin lümen amortismanı çok yüksektir. Oysa LED armatürlerin birçoğunun yaklaşık 50.000 saat ömrü vardır.

Eğer fabrika veya antrepolarınız için uzman firmalarla çalışırsanız, gelişmiş aydınlatma ve enerji yönetimi kontrol çözümleri sunmaları da söz konusudur. Fabrikanız ve antrepolarınız için en doğru aydınlatma elemanlarını seçerken, aydınlatma tasarımının dijital ortamda ölçümünü yapabilen Dialüx programını kullanarak, ihtiyacınıza en uygun doğru ürünü bulabilirsiniz.

21 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page