top of page
Ara

Park ve Bahçelerde Aydınlatma ve Güvenliğin Önemi

Güncelleme tarihi: 19 Nis 2023Park ve bahçeler uzun yıllardır gerek şehir hayatımızın gerek ise aile hayatımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerini almıştır. Özellikle yaz aylarında şehrin belediye parklarında geceleri hava almak, sohbet etmek, arkadaşlarımızla, dostlarımızla ve komşularımızla oturmak birçoğumuzun alışkanlığı haline gelmiştir.


Bunun yanı sıra site içerisinde yaşayanlarımızın da aynı alışkanlığı site bahçelerinde devam ettirdiği de bilinmektedir.

Parklar, şehri güzelleştiren, şehre değer katan ve insanların sosyalleşmesini sağlayan yaşam alanlarıdır. Bu yüzden her şehrin parkı o şehrin simgesi ve görünen yüzüdür. Her şehrin adıyla özdeşleşmiş parkları mevcuttur.

Bahçeler ise son yıllarda site yaşamına iyiden iyiye adapte olan toplumumuzun siteler içerisinde oluşturduğu ve şehrin parklarına gitmeden kolaylıkla kısa zamanlı olarak sosyalleştiği ve hoş vakit geçirdiği yerlerdir.


Park ve bahçeler ayrıca çocuklarımızın oyun alanları da olup gün içerisinde bizden çok çocuklarımızın zaman geçirdiği yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle park ve bahçelerin 7 gün 24 saat boyunca aydınlık olması ve güvenlik kameraları ile izlenmesi gerekmektedir. Gerektiği anlarda ani bir olaya müdahale edebilecek güvenlik görevlisi veya bekçinin de park veya bahçelerden sorumlu olması gerekmektedir.


Ülkemizdeki taciz, tecavüz, gasp ve hırsızlık gibi olayların birçoğu gece saatlerinde parklarda ve park yakınlarda geçmektedir.


Sitelerdeki bahçelerin aydınlatmasız ve güvenliksiz bölgeleri ise gece karanlığında uyuşturucu bağımlılarının uğrak noktası haline gelmektedir. Bu durum hem bizim hem de sevdiklerimizin hayatını tehlikeye atmaktave toplumumuzun huzurunu kaçırmaktadır.


Bu yüzden güçlü aydınlatma sistemleri ile park ve bahçeler karanlık bırakılmamalı, güvenlik kameraları ile 7 gün 24 saat izlenmelidir.


Güvenlik kameraları ile izlenen ve güçlü lambalar ile aydınlatılan parklardaki suç oranlarının eskiye oranla yok denecek kadar azaldığı ve aynı şekilde aydınlatılan bahçelerin ise uyuşturucu bağımlılarının uğrak noktası olmaktan çıktığı, birçok örnekle sabittir.


Eğer sizin de park ve bahçeler ile alakalı bu yönde bir şikayetiniz varsa site yönetiminiz, yerel belediyeniz, varsa büyükşehir belediyeniz ile irtibata geçebilir ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

45 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

ความคิดเห็น


ปิดการแสดงความคิดเห็น
bottom of page