top of page

Celal Bayar Bulvarı LED Tunel Aydinlatma Projesi

Türkiye’nin başkenti Ankara’dan geçen en uzun yollardan biridir. Ana tren istasyonu, yoğun ofis ve ticari binalar ve hatta Ankara Üniversitesi bile bulvar boyunca yer almaktadır.

Proje beklentileri

Ankara Belediyesi, eski halojen yol aydınlatma sisteminin yenilenmesini istedi. Herhangi bir tünel aydınlatmasının birincil amacı, sürücülerin tünele girerken karşılaşabilecekleri ‘kara delik’ ve ‘titreme’ etkilerinden kaçınmak olan kilit bir hedefti. Aydınlatma, tünelin içinde ve dışında trafiğin güvenli ve rahat bir şekilde rahatlamasını sağlamalı ve trafik sirkülasyonunu engellememelidir.

Enerji verimliliği de önemliydi. Mevcut karayolu aydınlatma sistemi yılda 163.000 kwh elektrik tüketiyordu. Ankara Belediyesi, uzun ömür sağlarken enerji maliyetlerini, bakım maliyetlerini ve yeniden aydınlatma için gereken tünel kapatma sayısı.

Çözüm

EGS Mühendislik proje ekibiyle yakın işbirliği içinde çalışan GE Aydınlatma, 90 Watt Tünel LED sistemini önerdi. Estetik ve işlevselliğin mükemmel birleşimini sunan armatür, düşük hızlı tünel ve alt geçitlerin verimli bir şekilde aydınlatılması için idealdir.

Bir simetrik ve iki asimetrik dağılım sunan üç optik seçeneği bulunan LED yol aydınlatma sistemi, tavana veya duvara monte edilebilir.

5700 Kelvin renk sıcaklığı ve CRI > 70 ile Tunnel LED, daha iyi görünürlük ve konfor için beyaz ışık kullanıldı. Beyaz ışığı insan gözü düşük ışık koşullarında daha kolay algılayabiliyor, bu sayede emniyet ve güvenliği geliştirdiği artık yaygın olarak kabul ediliyor. Bu sayede sürücülerin şekilleri ve renkleri tanıması kolaylaştı ve tepki süreleri iyileştirildi.

Beyaz ışıkla, elektrik kesintisi durumunda güvenliği artıran, anında yeniden başlatma da vardır. Yeniden ateşlenmesi birkaç dakika sürebilen halojen kaynaklarının aksine, LED’ler anında tekrar açılır. 50.000 saatte L70 lümen bakımı sunan Tünel LED’in uzun ömrü, bakım maliyetlerini de önemli ölçüde azaltır.

Sonuçlar ve faydalar

“Şehir için tünellerde kamaşma yaratmadan mümkün olan en iyi aydınlatma seviyesine ulaşmak çok önemliydi. LED Tünel armatürümüz, yüksek homojenlik ve mükemmel dikey ışık dağılımı sağlayan ve kamaşmayı azaltan bir optik sistem kullanıyor.” – dedi GE Aydınlatma Türkiye Satış Genel Müdürü Selçuk Mert.

Kurulan 260 adet 90W Tünel LED sistemi ile Ankara Belediyesi, enerji kullanımını %44 oranında azaltacak. Altı yıllık 24 saatlik kullanım ömrü sunarak operasyonel maliyetler de %57 oranında azaltılmış ve program için 2,5 yıllık bir geri ödeme sağlanmıştır.

Project Gallery

bottom of page