top of page

Fenerbahce Ulker Arena LED Donusum Projesi

15.000 koltuk kapasitesiyle, konser, gösteri ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapan, İstanbul’da türünün ilk örneği çok fonksiyonlu bir mekanıdır.

15.000 koltuk kapasitesiyle, konser, gösteri ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapan, İstanbul’da türünün ilk örneği çok fonksiyonlu bir mekanıdır.

Kompleks, 28 metrelik muhteşem bir kubbe yüksekliğine sahip ve 67.000 m2’dir. İki olimpik yüzme havuzuna, çeşitli eğlence alanlarına ve ziyaretçiler için çeşitli restoranlara sahiptir. Fenerbahçe-Ülker’in uluslararası alanda başarılı basketbol takımına ve Süper Lig futbol kulübüne ev sahipliği yapmaktadır.

Proje beklentileri

Projenin M&E yüklenicisi Megapol Mühendislik’ten Raşit Kupoğlu, “Ge Lighting gibi bir markanın güvenilirliğine ve deneyimine dayanmak çok önemliydi, çünkü işin içinde çözümü zor birçok unsur vardı” dedi. “Parlamadan kaçınmak, dijital televizyon yayıncılığı için yüksek kaliteli aydınlatma sağlamak, sistemlerin güvenliği ve güvenilirliği, başarılı bir sonuç için kritik unsurlardı.”

“Ayrıca, bir elektrik kesintisi durumunda, herhangi bir olayı kesintiye uğratmamak için ışıkların neredeyse anında açılabilmesi de önemliydi.”

Çözüm

Kapalı stadyum içerisinde, oyun alanına 60 adet 1000W EF2000 Hot Restrike Projektör yerleştirildi. Bu gibi uygulamalar içerisinde yer alan aydınlatmaların seyircilerin skorbord, video ekranı ve sahadaki aktiviteyi net bir şekilde görmelerini sağlayarak oyundan keyif almalarını sağlaması esastır. EF2000, spor salonları gibi yüksek çatılı büyük tesisler için idealdir ve parlamayı azaltmak için özel olarak optik olarak tasarlanmıştır. Basketbol sahaları için istendiği gibi farklı kontrol edilebilir ışık efektleri de mümkün oldu.

Otoparklar, erişim alanları ve spor tesislerinin çevresindeki alanlar için GE’nin Lunalys CMH armatürleri kuruldu. Lunalys CMH, estetik tasarımdan ödün vermeden yüksek verimli fotometrik reflektörler sayesinde yollar ve yerleşim alanları için verimli, yüksek kaliteli aydınlatma sunar. Ayrıca IP66 optik montajı sayesinde kolay bakım sağlar.

Sonuçlar ve faydalar

“GE Aydınlatma’nın EF2000 armatürleri ideal seyirci ortamını yarattı. Yeni çözüm, dijital televizyon yayıncılığının ihtiyaçlarını karşılarken kaliteli aydınlatma ve kontrollü ışık sağladı. Ancak en önemlisi, bu modern spor ve etkinlik salonları için çok önemli unsur olan anında yeniden devreye girme özelliği. “– Raşit Küpoğlu

Dış mekanlarda, Lunalys armatürleri, güvenliği ve güvenirliği artıran beyaz ışıkla alanı iyileştirdi. Gün ışığına çok daha yakın, renkleri daha kolay ayırt edebildiğiniz için beyaz ışığın ambiyansı daha parlak olarak algılan

Project Gallery

bottom of page