top of page

FLAUJAC Tenis Kortu LED Donusum Projesi

Flaujac Tenis Kortu, Fransa’nın güneyinde Flaujac - Poujols’ta yer almaktadır. Tenis kortu, 8.050m yüksekliğinde ve 36m x 18m boyutlarındadır.

Proje Beklentileri

Flaujac tenis kortu tenisçiler, tenis kulüpleri ve tenis severler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Bu nedenle, oyunculara en iyi aydınlatma koşullarını sağlamak önemliydi, böylece özellikle haftada birkaç kez sık oynayan insanlar rahat koşullarda oyunlarına odaklanabilirler.

Bu önceliğin hemen ardından ikinci amaç, enerji tüketimini azaltmak, enerji tasarrufu sağlamak ve Flaujac Tenis Kortunu daha az armatür kurarak, daha az enerji tüketerek ancak daha kaliteli ışıkla modern ve kusursuz bir spor yapısı haline getirmekti. Buna ek olarak, antrenman ve oyunlar sırasında olası tenis topu şokları nedeniyle armatür direncinin dikkate alınması gerekiyordu.

Bu görevi, aydınlatma tasarımı ve aydınlatma projelerinde büyük ölçüde deneyimli ve aynı zamanda GE Aydınlatma/Tungsram portföyü hakkında büyük bir bilgi birikimine sahip Toulouse’daki Lampe Service Eclairage şirketine emanet ettiler.

Çözüm

Lampe Service Eclairage ile işbirliği içinde ihtiyaçların belirlenmesinden çok kısa bir süre sonra ideal çözüm netleşti: GE AHIX ürünü burası için biçilmiş kaftandı. Gerçekten de bu armatür, yansıtıcı optik teknolojisi ve optik esnekliği ve güvenilirlik kapasiteleri nedeniyle Spor tesisleri -sanayi ve bakım, lojistik alanlar ve otoparklar- için şiddetle tavsiye edilir.

Bu projede GE AHIX seçiminin ana özellikleri 250W tüketim için 31.570 Lümen yani 126lm/Watt, Sınıf 1 IP66 sızdırmazlık derecesi için 14 kg ağırlıktır. Proje koşullarına uyarlanmış 70 CRI için 4000K sıcaklık, kısılabilirlik kapasitesi ve darbe dayanımı için IK08.

L80 > 110.000h ile Enerji Verimliliği Sınıfında A++ olarak sınıflandırılan AHIX, bu zorlu koşullarda uzun vadeli bir kapasite sağlar. Seçilen çözüm, bu tür koşullarda optimum aydınlatma için Ekstra Geniş Alan (AEF) özellikli AHIX idi.

Sonuçlar ve faydalar

GE AHIX, yüksek lümen kapasitesi ve Ekstra Geniş Alan optiği sayesinde kullanılacak armatür miktarının azaltılmasına olanak sağladı. Tenis kortunu en iyi koşullarda aydınlatmak için 16 adet armatür yeterliydi. Oyuncular için koşullar kolay, rahat ve modern koşullara yükseltilerek oyunculara konfor ve güvenlik getirildi. Bu çok yönlü GE LED aydınlatma armatürü sayesinde yaklaşık 400W ile 250W arasında büyük bir aralıkta enerji tüketiminin azaltılmasına ve tenis kortu stilinin modernize edilmesine yardımcı oldu.

Project Gallery

bottom of page