top of page
Ara

Aydınlatmada Enerji Verimliliği

Güncelleme tarihi: 19 Nis 2023

Aydınlatmada Enerji Verimliliği
Aydınlatmada Enerji Verimliliği

Aydınlatmada enerji verimliliği, günümüz dünyasında hayati bir öneme sahiptir. Gerek evimizde gerek ofisimizde/iş yerimizde gerekse de sokaklarımızda birçok aydınlatma ürününden yararlanıyor ve bu ürünler sayesinde rahatlık ve konfor içerisinde yaşıyoruz. Ancak aydınlatma, üretimi oldukça zor ve dikkatlice yapılması gereken bir enerji türü… Peki, böylesine zor üretilen bir enerjiyi daha verimli kullanabilmek için neler yapmalıyız?

Öncelikle florasan lambaları, akkor lambalara tercih etmemiz ve florasan lambaların kullanımını arttırmamız gerekmektedir. Çünkü florasan lambalar, enerji tüketimi açısından akkor lambalara göre %80’e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu nedenle ev ya da iş yerinizdeki akkor lambaları kullanmaktan vazgeçmeniz, size tasarrufun kapılarını açacaktır.


En çok bilinen ve dikkat edilen yöntem olarak “gereksizse söndür” uygulamasının enerji verimliliğine etkileri oldukça fazladır. Odalarda ihtiyaç kalmayan lambaların kapatılması, ev içerisinde aydınlatmadan sadece akşamları yararlanılması gibi kurallar elektrik faturasında %25’lere varan indirime sebep olabilmektedir.

Aydınlatmada enerji verimliliği hususunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da gün ışığından yararlanma süresidir. Gün ışığından yararlanıldığı ölçüde daha az aydınlatma enerjisine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle ev satın alırken ya da kiralarken, oturma odası olarak günün büyük bir bölümünde kullanacağınız alanın güneş alıp almadığını kontrol etmenizde fayda vardır. Ayrıca gün ışığının eve girmesini engelleyecek iç dekorasyonlardan da kaçınmanız gerekmektedir.


Sokak aydınlatmalarında LED sokak armatürlerine geçilmesi de bir diğer verimlilik konusudur. Sensörlü ve gün ışığına karşı duyarlı LED sokak lambaları enerji verimliliğini oldukça artırmaktadır. Ancak bu LED armatürlerin de bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bakımları düzenli olarak yapılmış bir LED sokak armatür sistemleri enerji verimliliğini %50 oranında artırmaktadır.


Lamba satın alırken enerji verimliliği kodunun mutlaka A harfi ile işaretlendiğine ve watt’ının düşük olduğuna dikkat etmemiz ve evimizde ya da iş yerlerimizde duvar boyalarını açık renkli tercih etmemiz aydınlatmada enerji verimliliği uygulayabileceğimiz diğer yöntemlerdendir. Enerji tasarruflu ve düşük watt’lı lambalar daha az enerji tüketirken açık renk duvar boyaları da aydınlatmaya olan ihtiyacı koyu renk boyalara göre azaltmaktadır.

9 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page