top of page
Ara

Havaalanı ve Yolcu Peronu Aydınlatma

Güncelleme tarihi: 19 Nis 2023

Günümüzde artık havaalanlarının uluslararası ulaşım ve taşımacılık sektöründeki payı en üst noktalara ulaştı. Hızla değişen dünyaya ayak uydurmak isteyen ülkeler daha fazla turist ve mümkün olduğunca çok iş hacmi çekmek için hava alanlarının güvenlik ve konforunu artıracak yatırımlar yapmanın ve Havaalanı ve yolcu peronu aydınlatma nın önemini kavradılar.


Lojistik donanımdan, teknolojik altyapının güçlendirilmesine kadar pek çok alanda yatırım yaparak güvenlik ve erişilebilirliği artırmak mümkün. Ancak havaalanları gibi büyük yapılar söz konusu olduğunda büyük bir özenle çalışılması gereken alanlardan biri de aydınlatma verimliliğini artırmak oluyor.

Havaalanı ve Yolcu Peronu Aydınlatma
Havaalanı ve Yolcu Peronu Aydınlatma

Havaalanı ve Yolcu Peronu Aydınlatma

HAVAALANLARININ VAZGEÇİLMEZ UNSURLARINDAN BİRİ OLAN GÜVENLİĞİ EN ÜST SEVİYEYE TAŞIYIN

Doğru aydınlatma materyallerinin kullanılmasıyla, günümüzde perakende, konaklama, ticaret ve lojistik merkezleri haline gelen havaalanlarını daha güvenli ve daha fonksiyonel bir kullanıma kavuşturmak mümkün.


Peki, bir yandan bu kadar hızlı bir büyüme trendine yetişip diğer yandan maliyetleri minimumda tutmak, operasyonel verimliliği artırmak mümkün mü?  Tabi ki, verimliği sürdürebilir kılmak da hedeflerimiz arasında olacak…


Alman aydınlatma devi Osram’ın LED aydınlatma teknolojilerini kullanacağınız doğru bir havaalanı ve yolcu peronu aydınlatmasıyla bu hedeflerinizin hepsini gerçekleştirebilmek mümkün. Yüksek güvenlik, optimum verimlilik ve sürdürülebilirlik hedeflerini tutturmak için ihtiyacınız olan bütün ürün portföyüne sahip köklü bir markayla yola çıkmanın ayrıcalığını yaşayın.

YOLCU PERONLARININ AYDINLATILMASI

Havaalanlarının bazı temel bölümleri çok önemlidir. Önem sıralamasında akıllara ilk etapta yolcu peronları gelmeyebilir ama aslında hem havaalanına dair ilk izlenimin oluştuğu terminal tarafı hem de giden ve gelen yolcu bekleme salonları, havaalanının en kalabalık ve çok sirkülasyon olan bölgeleridir.


Bu bölgelerin doğru aydınlatılması hem gün boyu orada dikkat gerektiren işlerde çalışan personel için hem de yolcuların rahatı için önemlidir.


Doğru uygulanmış bir LED aydınlatma sistemiyle çalışanlar için tüm dikkatlerini toplayabilecekleri aydınlık bir çalışma ortamı sunarken, yolcular için de konforlu bekleme alanları oluşturabilirsiniz.


Havaalanı misafirleri çoğunlukla alışkın olmadıkları bu karmaşık ortamlarda tedirginlik yaşayabilirler. Uçuş saatine yetişmeye çalışan bir yolcunun gününü kurtaracak şey ise iyi bir aydınlatma sistemiyle aydınlatılmış, varacakları yerlere kolaylıkla ulaşmalarında rehberlik edecek güçlü bir tasarımdır.


Aynı özenle tasarlanmış rahat ve sakin bekleme salonları da insanların stresini azaltır.

İş veya eğlence amaçlı seyahatlere çıkan milyonlarca insan için bir durak noktası olan havaalanları, o çevrede yaşayan ve çalışan daha da fazla insan için ise gün boyu hareket eden dinamik bir komşudur.


Bu yüzden artık havaalanı aydınlatma tasarımlarını oluştururken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de aydınlatma elemanlarının çevreyi rahatsız eden ışık kirliliği veya parlama yaratmasını önlemektir.


CHECK-İN VE DANIŞMA

Havaalanı ve yolcu peronu aydınlatma larında dikkatli bir çalışma gerektiren bölümlerde ışık kalitesinin niteliği personelin, yolcuların pasaportları kontrol etmelerini ve onlarla etkileşime kurmalarını kolaylaştırır. Böylece doğru aydınlatılmış bir ortamda dikkatlerini yoğunlaştırabilen personel zaman açısından daha etkin çalışır.


Yolcu akışını kolaylaştıran uygulamalar sayesinde bekleme sırası daha rahat ilerlerken, tüm yolcular sırada sakin ve düzenli kalır. Aynı biçimde yolcuların ihtiyaç duyduğu hizmetlere erişim kolaylığı sağlayan uygulamalar, havaalanı içerisinde yönlerini kolayca bulmalarını sağlar.


KRİTİK NOKTALARIN AYDINLATILMASI

Havaalanlarının en kritik noktalarından biri uçak apron alanlarıdır.  Zorlu hava şartlarına karşı koyabilecek, kabin ekibi veya zemin personeli için göz yoran ışık kirliliği yaratmayacak, en önemlisi de hava trafiği ve havaalanı yönetmeliklerine uygun bir aydınlatma tasarımı bu noktalarda çok önemlidir.


Yüksek verimli LED projektör sistemleri kullanarak istenilen noktaları doğru biçimde aydınlatabilmek mümkün. 


Aynı biçimde havaalanlarının apronları kadar otoparklar da aydınlatma açısından özenilmesi gereken alanlardan biridir. Genellikle havaalanına giren insanların ilk olarak gördükleri ve arabalarını bir süre bırakacakları yer olan otoparkların güvenli ve düzenli hissettirmesi gerekir.

Kapalı otoparklar 7 gün 24 saat aydınlatıldığı için aydınlatmanın verimli ve düşük maliyetli tutulması da ayrıca önem taşır.


HAVA TRAFİK KONTROLÜ

kuşkusuz havaalanlarının can damarlarından biri hava trafik kontrol noktalarıdır. Burada çalışan personelin niteliği havaalanınızın güvenli işleyişi için zaruridir. Hava trafik kontrol personelleri, uçakların güvenli ve gecikmesiz şekilde uçabilmeleri için pilotları hassas ve doğru bilgilerle pilotları yönlendirir.


Asla hata yapılmaması gereken bu alanda çalışan personele en sağlıklı altyapıyı sağlamak gerekir.


Personelin iş konsantrasyonu iyileştirmek ve karmaşık cihazlardan gelen bilgileri işleyebilmelerini en kolay hale getirmek için doğru bir aydınlatma tasarımı çok önemlidir.  Gece ve gündüz çalışılan bu alanın aydınlatma tasarımını yaparken dikkat edilmesi gereken iki önemli husus söz konusudur:  Alanlar çalışanların görsel işleri rahatlıkla yapabilmesi için göz kamaşmasına neden olacak veya rahatsızlık verecek kadar parlak olmamalı ancak yeterince aydınlık olmalıdır.


HAVAALANINA ULAŞAN YOLLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYIN

Yola zamanında çıkılmış olsa bile havaalanına ulaşım her zaman stresli bir deneyimdir. Hele ki sürekli uçuş yapmak zorunda ve vakitleri kısıtlı olan iş insanları havaalanındaki yolları ve tünelleri kullanarak doğru otoparkı veya terminali bulmak karışıklık yaratabilir.


Havaalanına ulaşmak isteyen yolcu güvenliğini sağlamak için yön gösteren tabelaların doğru dış mekân aydınlatmaları ile desteklenmesi bu tabelaların daha kolay okunmasını sağlar. Böylece havaalanı trafik akışın iyileştirir ve güvenliği sağlamanıza yardımcı olur.

Hava Alanı Sahalarının Güvenliği

Hava Alanı Sahalarının Güvenliği

YÜKLEME VE LOJİSTİK SAHALARIN GÜVENLİĞİ

Havaalanlarındaki aydınlatma çalışmalarının kritik olduğu bir diğer nokta kargo, yolcu ve bagaj yüklemek veya boşaltma alanları, yakıt dolumu veya güvenlik kontrolleri gibi temel operasyonların gerçekleştirildiği lojistik sahalarıdır. Bu bölümlerin etkin bir şekilde aydınlatılması personelin kargo, yiyecek-içecek ve yakıt dolumu gibi hizmetleri idare edebilmesi elzemdir.


Bu bölümlere uygulayacağınız parlak beyaz ışık, görünürlüğü artırmanın yanı sıra gece geç saatte çalışanların zinde kalmalarına ve odaklanabilmelerine yardımcı olur. Homojen olarak yönlendirilen beyaz LED ışık, kazaların oluşabileceği gölgeli ve karanlık köşelerin aydınlatılmasını sağlar.


OPERASYONLARI OPTİMİZE EDİN

LED aydınlatma uygulamaları mimari entegrasyon ve enerji verimliliği açısından benzersiz bir tasarım özgürlüğü sunar. Osram LED aydınlatma uygulamalarıyla çeşitli vurgu ve renk efektleri kullanarak aydınlatmayı dinamik bir şekilde değiştirip, enerji verimliliğini optimize ederek toplam maliyetinizi minimuma indirebilirsiniz.


Planlı bakım ve uzaktan kontrol edebilme özellikleri sayesinde operasyonel verimliliği artırabilir ve bu verimliliği sürdürülebilir hale getirebilirsiniz. Yüksek teknoloji ürünü aydınlatma sistemleri ile havaalanlarının güvenliği için çalışıyoruz.

13 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page