top of page
Ara

Otel Dış Cephe Dekoratif Aydınlatması


Otel Dış Cephe Dekoratif Aydınlatması
Otel Dış Cephe Dekoratif Aydınlatması

Oteller başta tatil ve iş seyahati olmak üzere insanların çeşitli nedenlerle konakladıkları tesislerdir. Bu tesisler insanlara dinlenme ve eğlenme imkânı sunmaktadır. Müşterilerinin istek, beklenti ve konfor ihtiyaçlarını karşılamak için maksimum seviyede çalışmaktadırlar.


Oteller müşterilerin konaklama ve beslenme ihtiyaçlarını ücret karşılığı gideren ticari işletmelerdir. Ancak sadece bu şekilde tanımlamak doğru olmaz. Bunun yanında oteller bulunduğu şehre bir karakter katmaktadır. Bu noktada otellerin dış cephesi de çok büyük öneme sahiptir.


Cepheler otel binalarını koruyan yapılardır. Dahası bu görevlerinin yanında mimari yapının karakterini de oluşturmaktadır. Dekoratif dış cephe aydınlatmasını da oluşturulan bu karakterden bağımsız düşünmek imkânsızdır. Otellerin cephe aydınlatmaları şehre estetik, sanatsal, kültürel ve turistik değerler katmaktadır.


Mimari ve dış cephe aydınlatmaların amacı sadece binayı gece görünür kılmak olmamalıdır. Aydınlatmalar sayesinde şehre bir kimlik katılabilmekte veya şehrin var olan kimliği değiştirilebilmektedir. Bu aydınlatma tasarımları mimariye, bölgedeki peyzaja, cephede kullanılan malzemeye ve otelin bulunduğu çevreye uygun yapılmalıdır. Dekoratif dış cephe aydınlatma tasarımları otelin bulunduğu konumu turizm merkezi haline bile getirebilir.


Müşteriler otellerden mutlaka konfor beklerler ve onlar için ilk izlenim çok önemlidir. İnsanlar otel seçerken otelin konumu, hizmet kalitesi gibi etmenlere dikkat etmektedirler. Ancak bununla beraber müşteriler otelin ilk önce dışını gördükleri için otel dış cephe tasarımı büyük oranda müşterileri etkilemektedir. Bu yüzden özellikle giriş cephesi insanlar için bir davetiye özelliği taşımaktadır.


Otellerin dış cephelerinde yapılan aydınlatmalar binayı daha çarpıcı göstermektedir. Ancak bu aydınlatmaların müşterileri rahatsız etmeyecek şekilde olması çok önemlidir. Doğru aydınlatma ile müşteri üzerinde güven, rahatlık, aidiyet gibi duygular uyandırılabilir. Aydınlatmanın yarattığı ambiyans otelin konforu hakkında direkt olarak bilgi verebilmektedir. Otelin yapısını değiştirmese de dış cephe dekoratif aydınlatmalar sayesinde bina daha değerli hale getirilebilir ve otelin insanlara daha cazip gelmesi sağlanabilir.


Aydınlatma sektöründe dış cephelerde led aydınlatmanın önemi gelişen teknolojiyle birlikte oldukça artmıştır. Çokça kullanılmasının sebeplerinin başında enerji tasarruflu olması gelmektedir. Enerji verimliliği denildiğinde akla gelen led aydınlatmalar, RGB ışığı kullanma seçeneğini de sunmaktadır. Ayrıca DMX tabanlı dış cephe aydınlatmaları kullanılarak ziyaretçilere daha dikkat çekici gelen dinamik görüntüler elde etmek mümkündür. Otellerin dış cephesinde kullanılan led aydınlatmalar sayesinde adeta görsel şölenler oluşturulmaktadır. O otelde kalmayan insanlar için bile cazibe merkezi haline gelebilmektedir.


Dış cephe led aydınlatması ile otelin kendine has kimliği müşterilere anlatılabilmektedir. Müşterilere çekici gelen, heyecan verici dış cepheler için DMX kontrollü led aydınlatmalar sıkça kullanılmaktadır. Bu aydınlatmalarda renk ve ışık sıcaklığı kontrol edilebilmektedir. Bu sayede farklı aydınlatma efektleri kullanılarak etkileyici renk dizileri elde edilebilmektedir.


RGB dekoratif DMX kontrollü aydınlatmalar kullanılarak renk değiştirme ve animasyonları gösterme gibi kontrol özelliklerinden faydalanılmakta ve müşteriler için mükemmel bir atmosfer oluşturulmaktadır.23 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page