top of page
Ara

PCB Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 May 2022


LED Aydınlatma ürünleri çok farklı model ve çeşitlerde üretilmektedir. COP LED olarak bilinen Multi – Chip LED’lerde PCB kullanmak gerekmektedir. SMD LED’lerin dizgileri, uygun PCB’ler üzerine, dizgi makinalarında dizilmekte, sonrasında PCB’nin ihtiyaçlarına bağlı olarak belirli ısıdaki fırından geçirilmektedir.


Önceden PCB’ye uygulanmış lehimin erimesi ile birlikte LED’ler PCB’ye monte edilmiş ve montaj işlemi tamamlanmış olmaktadır.


DİP LED’ler ise robotlar yardımıyla dizilebilmektedir. Bunun için uygun dizgi makinesine ve lehim potasına ihtiyaç duyulmaktadır. LED PCB’ler kullanılan LED’lerin güçlerine göre tasarlanır ve PCB üretici firmalar tarafından üretilirler.


LED PCB’ler CEM 1, FR 4, Çift Taraflı FR 4 olmak üzere çeşitlere sahiptir. PCB seçimleri LED’lerin güçlerine göre değişiklikler gösterebilirler, örnek vermek gerekirse çift taraflı FR 4 PCB genel olarak DMX ve SHIFT özellikle birden fazla kompanentli LED devrelerinde kullanılır. CEM 1 ve FR 4 tarzındaki PCB’Ler ise diğerlerine nazaran daha az güce sahip ve daha az ısınan LED Bar, Downlight, Lineer (Çizgisel) LED Aydınlatma Armatürlerinde kullanılmaktadır.


Alüminyum PCB’ler ise, LED’lerin ısısını armatür kasalarına daha iyi iletmek için kullanılır. Genellikle LED sokak lambaları, LED projektörler, LED Downlightlar gibi ürünlerde çokça tercih edilir.


LED Armatür üreten firmaların ve bu üretime başlamak isteyen firmaların en büyük sıkıntılarından biri de bu alanda temin etmekte zorlandıkları yedek parçalar ve yan sanayi ürünlerdir. Bu türdeki yedek parçalara ve yan sanayi ürünlere ulaşamamak üretimi aksatmakta ve zorlaştırmaktadır.


Bu alanda çok kapsamlı bir ürün portföyüne sahip olan firmamız, üreticilere tüm yedek parçaları ve yan sanayi ürünleri ulaştırabilme potansiyeline sahiptir. Üstelik ürünlerin birçoğu tarafımızdan üretilmekte ve milli ekonomiye katkı sağlanmaktadır.


LED Aydınlatma ürünlerinin, yedek parçaların ve yan sanayi ürünlerin üretimi ve servisi konusunda yaklaşık 10 yıllık tecrübemiz, geniş ürn portföyümüz, donanımlı, kaliteli ve profesyonel ekibimiz ve çözüm odaklı hizmet anlayışımız ile tüm üreticilerin daima yanındayız. Eğer sizin de ihtiyaçlarınız bu yönde ise bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. İhtiyaçlarınıza uygun her çeşit ürünü portföyümüzde bulabilirsiniz.

45 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page