top of page
Ara

Aydınlatma Sistemlerinin Tasarrufa KatkısıAydınlatma Sistemlerinin Tasarrufa Katkısı; Ülkemizde, enerji tüketimi oldukça ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Henüz kendi enerjisini kendisi üretebilen bir ülke olmadığımız ve enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için enerji tüketiminin devlet giderlerindeki yeri büyüktür. Özellikle kullanılan enerjinin %20’lik bir kısmı aydınlatma sistemlerine ayrıldığı için aydınlatma sistemleri kullanımında tasarrufun yollarını aramak da önemli bir gündem haline gelmiştir.

Aydınlatma sistemlerinde tasarruf etmek hem maddi hem de manevi yönden bizi etkileyebilecek bir durumdur. Enerji tasarrufu, maddi olarak ülkemizin giderlerini azaltırken, enerjinin verimli kullanımı ise küresel ısınma ve diğer küresel çevre problemleri ile savaşta bizim en önemli ayrıcalıklarımızdan olmaktadır. Üstelik şu anki konforumuzdan ödün vermeden, daha az harcayarak aynı oranda aydınlatma sağlamak da mümkündür.

Aydınlatma otomasyonlarının doğru seçimi, aydınlatma tasarrufu sağlamanın en önemli kuralıdır. Doğru şekilde kullanılan bir aydınlatma otomasyonu bütçeye olumlu yönde etki yaptığı gibi çevre dostu çalışma prensibi ile dünyamız için de fayda sağlamaktadır. LED armatürler, birçok gelişmiş ülke tarafından kullanılan ve kullanımı hızla yaygınlaşan,verimli, tasarruf sağlayıcı ve sağlıklı aydınlatma sistemleridir. LED sokak armatürleri ile aydınlatılan sokaklarda, evlerimizde ya da işyerlerimizde kullanacağımız LED lambaların bize her anlamda pozitif etkisi olmaktadır.

Bu tür aydınlatma otomasyonları aydınlatılan mekanın kullanılıp kullanılmadığını sensörler yardımı ile tespit ederek, mekanda bir hareket olmaması haline aydınlatmayı kapatır. Kendinden sensörlü bu LED armatürler oldukça fazla kurum tarafından tercih edilmektedir. Bir diğer yandan bu aydınlatma otomasyonları mekanların kullanımına göre ayarlanabilmekte mesailerde, vardiyalarda, tatillerde ya da başka bir ayar prensibinde müdahaleye gerek kalmadan açılıp kapanabilmektedir.

Kullanım alanının aldığı güneş ışığını algılayarak güneş ışığı alan bölgelerde aydınlatmayı kapatan, karanlığa duyarlı olarak aydınlatmaları faaliyete geçiren sistemler de son yıllarda özellikle sokak aydınlatmalarında tercih edilir hale gelmiştir. Ayrıca güneş ışığı alan şirketler ya da başka kurumlar tarafından da bu sistemlere geçildiği bilinmektedir.

Bu tür aydınlatma otomasyonları ve sağladığı özellikler birlikte kullanılabileceği gibi ayrı olarak da kullanılabilmektedir. Üstelik bu aydınlatma otomasyon sistemleri birçok alanda büyüklük, genişlik ya da başka bir değişkene bağlı kalınmaksızın kolayca uygulanabilmektedir.

8 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

PCB Nedir?

Comments


bottom of page